Nagrody i wyróżnienia

Uniejów wśród najlepszych w Polsce

Gmina Uniejów wyróżnia się na tle innych polskich samorządów tym, że już od wielu lat wielokrotnie zajmuje czołowe miejsca w ogólnokrajowych rankingach gmin. Jest niedoścignionym liderem w zakresie wielkości pozyskiwanych fundusz unijnych i dynamiki rozwoju gminy. Liczne prestiżowe nagrody i wyróżnienia przyznawane gminie, jej władzom i inwestycjom turystycznym współfinansowanym ze środków unijnych świadczą o tym, że Uniejów idzie w dobrym kierunku.

Od 2006 r. gmina Uniejów otrzymuje rokrocznie nagrody w Rankingach Samorządów „Rzeczpospolitej”. W 2016 r. gmina Uniejów zajęła III miejsce w Rankingu Samorządów w kategorii gminy miejskie i miejsko-wiejskie, zaś w 2017 r. gmina Uniejów uplasowała się na I miejscu tego rankingu za najlepsze wykorzystanie funduszy unijnych. Ponadto Uniejów zajął 51 miejsce (na prawie 600) w kategorii małych miast w rankingu „Bogactwo samorządów” za 2016 r. publikowanym przez pismo samorządowe „Wspólnota”. Nie tylko sama gmina zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia – również Burmistrz Uniejowa jest liderem w różnych plebiscytach dotyczących władz samorządowych, m.in. w rankingu „Pulsu Biznesu” w 2016 r. zdobył I miejsce wśród samorządowców.

Oferta turystyczna Uniejowa została dwukrotnie doceniona w konkursie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego współorganizowanego przez firmę Smartlink – eksperta w promocji inwestycji unijnych „Polska Pięknieje – 7 cudów Funduszy Europejskich” (2009, 2013).

Znaczącymi dla Uniejowa nagrodami jest tytuł jednego z „7 Nowych Cudów Polski”, otrzymany w 2012 r. w Plebiscycie Magazynu „National Geographic Traveler”, a także miano laureata w konkursach Polskiej Organizacji Turystycznej za „Najlepszy Produkt Turystyczny Roku” – wyróżnienie POT zdobyte w 2011 r. i Certyfikat POT uzyskany w 2012 r.

W 2016 r. uzdrowisko termalne Uniejów zostało nagrodzone wśród polskich miejscowości uzdrowiskowych, także tych z długimi tradycjami. Uniejów został laureatem pierwszej edycji ogólnopolskiego konkursu EKO HESTIA SPA. Zgłoszone do konkursu przedsięwzięcie pt. „Uzdrowisko Termalne Uniejów – w przyjaźni z przyrodą” zdobyło uznanie komisji konkursowej za nowatorskie i skuteczne działania proekologiczne oraz inwestycje związane z szeroko pojętą ochroną środowiska. Gmina otrzymała nagrodę finansową pozwalającą realizować kolejne działania proekologiczne. Konkurs jest wspólną inicjatywą Grupy ERGO Hestia i Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP.

W 2017 r. gmina została uhonorowana w plebiscycie Polska Press dla samorządów województwa łódzkiego „Gmina na 6” w dwóch kategoriach: „Gmina przyjazna turystom” i „Gmina przyjazna inwestorom”.

W 2018 r. Zagroda Młynarska w Uniejowie zdobyła III miejsce w ogólnopolskim konkursie Polskiej Organizacji Turystycznej „Na wsi najlepiej – 12 dobrych praktyk w turystyce wiejskiej” w kategorii „Oferta wypoczynkowa turystyki wiejskiej”.

W 2017 roku Gmina Uniejów stała się laureatem konkursu „Gmina na 6” w dwóch kategoriach: Gmina przyjazna turyście oraz Gmina przyjazna inwestorom.